مرکز بازتوانی

1

  • نام واحد : پیشگیری و بازتوانی قلب 
  • نام لاتین: Cardiac Prevention and Rehabilitation Ward
  • مسئول علمی: دکتر علی سروش             مسئول واحد : محبوبه شریعتمداری 
  •  تلفن های داخلی و مستقیم : 291- 08338380698
     -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  

بازتوانی قلبی چیست ؟

باز توانی قلبی عبارت است از مجموعه اقداماتی که برای رسیدن بیماران قلبی به بهترین شرایط جسمانی ، روانی و اجتماعی مورد نیاز میباشد .تا بتوانند زندگی فعال رادر پیش گیرند . متاسفانه بسیاری از بیماران قلبی قدرت بدنی و یا اعتماد به نفس لازم جهت انجام امور شخصی خود را از دست می دهند . امروزه ، باز توانی قلبی بخش مهمی از مراقبت های جامع بیماران قلبی را تشکیل می دهد که علاوه بر کنترل سیر بیماری ،پیشرفت آن را کند نموده و علائم بیماری را بهبود می بخشد . برنامه جامع باز توانی قلبی شامل بهبود رفتارهای بهداشتی و اصلاح عوامل خطر زا می باشد  این برنامه ها علاوه بر فعالیت ورزشی ،تغییر الگوی تغذیه ایی ،روانی و اجتماعی را در بر می گیرد .

در برنامه باز توانی چه کارهایی انجام میشود ؟

برنامه های ورزشی طبی استاندارد ،با دستگاه و مانیتورینگ قلبی بر اساس نتایج اکو کار دیو گرافی و تست ورزش و سایر اندکس ها مانند اقدامات درمانی انجام مثل CABG و PTCA و نوع بیماری قلبی هر شخص،برای هر فرد توسط متخصص طب ورزشی جداگانه تجویز میشود .

کنترل ریسک فاکتورهای قلبی  عروقی مانند پر فشار خون ( HTN ) ،چربی خون بالا ،دیابت و در صورت نیاز به مشاوره و ویزیت ارجاع به کلینیک های تخصصی قلب و داخلی می باشد .

سایر برنامه ها شامل :

کنترل تعارضات و بیماریهای روانی که بر قلب و عروق و روند بیماری قلبی اثرات سوء دارند . مثل استرس و اضطراب و افسردگی

برنامه های مشاوره تغذیه و رژیم درمانی و کنترل وزن وارائه دستورات تغذیه ایی سالم .

در طول بازتوانی :

از لحاظ تغییرات علائم توسط متخصص یا یک پرستار  پیشگیری و باز توانی کنترل می شود .

به آهستگی فعالیت را آغاز می کنید و متعاقب آن یک برنامه فعالیت جسمانی ایمن را انجام می دهید که به تدریج کمک میکند تا قوی تر شوید  به تدریج شدت فعالیت خود را افزایش می دهد که اجازه می دهد تا شما به مدت طولانی تر و شدیدتر ی فعالیت داشته باشید .

-        فشار خون و ضربان قلب شما کنترل می شود .

شما در کلاسهای آموزشی ،روان شناسی شرکت می کنید تا مهارت های مربوط به کسب آرامش را جهت کمک به کنترل و کاهش استرس بیاموزید .در این کلاسها مهارت کنترل خشم و اضطراب آموزش داده شده و کلاسهای گروهی جهت تسکین بخشی اجرا میشود .

در کنار کارشناس تغذیه ،خود را وزن و در صورت نیاز وزن خود را کاهش می دهید .

کارشناس تغذیه به شما کمک خواهد کرد که شما غذای حاوی مقادیر اندکی چربی ترانس ،چربی اشباع و کلسترول مصرف کنید . و با آشپزی سالم آشنا شوید .

جهت شرکت در دوره باز توانی :

بیماران در حین ترخیص از بیمارستان توسط جراحان قلب و یا متخصص داخلی قلب به مرکز بازتوانی معرفی می شوند . بیماران پس از جراحی 6 هفته بعد و پس از آنژیو گرافی 2 هفته بعد جهت شروع دوره به این مرکز مراجعه میکنند .

( در صورت عدم معرفی از طرف جراح و متخصص داخلی قلب ،توسط متخصص طب ورزش مقیم در واحد باز توانی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

جهت تشکیل پرونده آمادگی ذیل ضروری است .

1-    کپی گزارش عمل و خلاصه پرونده هر کدام 2 برگ

2-    کپی اکوی قبل از عمل و بعد از عمل هر کرام 1 برگ

3-    دفترچه بیمه + کپی صفحه عکس دار آن 1برگ  ( حتما دفترچه بیمه حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد ، برای بیمه های روستایی وارجاء 1 حداقل سه برگ از بیمه مهر پزشک خانواده خورده باشد )

4-    بیمار صبحانه نخورد (جهت آزمایش ) اما داروهایی که باید سر ساعت بخورد میل نماید

5-    داروهای مصرفی را همراه داشته باشد .( جهت ارائه به پزشک )

6-    هزینه بازتوانی همراه داشته باشد ( در موقع تشکیل پرونده هزینه باید پرداخت شود )

7-    شب قبل از مراجعه حمام نماید و در صورتی که بیمار مرد باشد موهای جلو سینه را بزند

8-    کلاسهای باز توانی 12 جلسه میباشد که باید مرتب و منظم ، بیمار در کلاسها شرکت کند .

9-    کلاسهای بازتوانی برای آقایان کرمانشاهی سه روز در هفته ( شنبه- دوشنبه-چهار شنبه ) از ساعت 20/8 لغایت 10 صبح میباشد و برای آقایان شهرستانی روزهای دوشنبه در هفته از ساعت 20/9 تا 11 میباشد .

10-کلاسهای بازتوانی برای خانمهای کرمانشاهی سه روز در هفته ( یکشنبه  سه شنبه ) از ساعت 20/8 صبح لغایت 10 صبح و چهار شنبه از ساعت 10 لغایت 12 می باشد .

11-برای ورود به کلاسهای باز توانی داشتن کفش ورزشی مناسب (مخصوص برای استفاده در کلاسها).

لازم به ذکر است آقایان در صورت تمایل میتوانند از لباس ورزشی استفاده نمایند .