اتاق عمل

نام واحد: اتاق عمل                                                    نام لاتین: Cardiac Operation Room
رئیس واحد : پرفسور فریدون سبزی                                  مسئول واحد: شیوا توسلی
تلفن های داخلی و مستقیم : 248-243
پزشکان بخش :  دکتر فریدون سبزی- دکتر غلامرضا شیبت زاده

در این مرکز 4 اتاق عمل فعال و مجهز به سیستم های انجام جراحی قلب باز و بسته وجود دارد. سیستم های مانیتورینگ کامل، دستگاههای کمک قلبی و دستگاههای قلب و ریه مصنوعی که در هر عمل جراحی مورد نیاز است از لوازم اولیه و مورد نیاز اتاق های عمل جراحی است از لوازم اولیه و مورد نیاز اتاق های عمل جراحی است که خوشبختانه همه این امکانات بعلاوه وسایل مصرفی فراهم بوده و بیمار هیچ وسیله ای را خود تهیه نمی کند.
کادر اتاق عمل مرکب از :
- فوق تخصص جراحی قلب و عروق 2نفر
- متخصص بیهوشی قلب 4 نفر
- پرستار پرفیوژنیست 6 نفر
- کمک جراح 10 نفر
- کارشناس بیهوشی 7 نفر

دستیاران جراحی قلب ، بیهوشی نیز بر حسب طول دوره در انجام عمل جراحی قلب بصورت تیمی همکاری می نمایند. به لحاظ نیاز به عمل اورژانس و یا جراحی در هنگام بروز عوارض آنژیوپلاستی و آنژیوگرافی همواره یکی از اتاق های عمل بصورت آماده باش فراهم است.
بیشترین اعمال جراحی انجام شده به علت فراوانی بیماریهای بای پس عروق کرونر می باشد. اما تمام سایر اعمال جراحی قلب باز و بسته از جمله بیماریهای دریچه ای و مادرزادی در این مرکز پذیرفته می شود. بطور متوسط روزانه 4 تا 5 عمل جراحی قلب باز انجام گرفته و تیم جراحی قلب بصورت شبانه روزی آماده پذیرش اعمال جراحی قلب می باشد.  محدودیت اعمال جراحی مربوط به تخت های ICU است که در آینده نزدیک پیش بینی می شود تعداد عمل جراحی 50 درصد افزایش یابد. در صورت وجود پرسنل و تخت ICU ظرفیت اتاق عمل می تواند بیش از ده عمل جراحی قلب باز باشد.