اخبار

آیا این موضوع صحت دارد که متعاقب اعمال جراحی بای پس کرونر ، سکته مغزی پیش می آید ؟

اگر بصورت مختصر به سئوال فوق پاسخ دهیم این موضوع صحت ندارد ، زیرا کلیت این مسئله بعنوان یک اصل از نظر علمی قابل قبول نمی باشد .
آیا این موضوع صحت دارد که متعاقب اعمال جراحی بای پس کرونر ، سکته مغزی پیش می آید ؟
اگر بصورت مختصر به سئوال فوق پاسخ دهیم این موضوع صحت ندارد ، زیرا کلیت این مسئله بعنوان یک اصل از نظر علمی قابل قبول نمی باشد . اما ذکر چند نکته در این رابطه از اهمیت زیادی جهت پیشگیری از بروز سکته های مغزی و قلبی لازم است.
اولا" تعداد زیادی از عوامل ایجاد کننده سکته های قلبی و مغزی مشترک می باشند . که در راس آن فشار خون بالا جای دارد . سایر موارد عبارتند از : مصرف سیگار و مواد مخدر ، چربی خون بالا ، عدم تحرک کافی ، مصرف غذاهای پر چرب ، مصرف روغنهای حاوی اسید چرب ترانس ، چاقی و ... که مکررا" در مورد آنها بحث شده است . از طرفی دیگر جنس جدار عروق در تمام بدن یکسان است . اگر پدیده تصلب شرائین در عروق قلبی اتفاق بیفتد این امکان وجود دارد که در عروق گردن یا آئورت و عروق مغزی نیز اتفاق بیفتد . لذا  به همان دلیلی که در اثر تنگی عروق کرونر و اضافه شدن لخته ، سکته قلبی پیش می آید ، ممکن است در عروق گردن و عروق مغزی نیز لخته تشکیل شده و عروق مغزی نیز مسدود شوند . در اینجا دو موضوع دیگر ی در مورد سکته مغزی اضافه می شود  یکی امکان خونریزیهای مغزی که در زمینه سفتی و تصلب شرائین عروق و بالا رفتن ناگهانی فشار خون ممکن است پیش بیاید  و موضوع  دیگر اینکه متعاقب  بروز سکته قلبی  ، چون حالت زخم شدگی در دیواره داخلی قلب پیش می آید، ممکن است لخته بزرگی در داخل قلب تشکیل شود و اگر تکه ای از این لخته از داخل قلب کنده شود  ، در 50 درصد از موارد به سمت عروق مغزی هدایت شده و موجب مسدود شدن عروق مغزی و در نتیجه سکته مغزی  می شود . بطور کلی زمینه های ایجاد کننده سکته های مغزی و قلبی یا مشترک اند و یا مشابه همدیگر می باشند . آنچه مهم است اینکه اگر فردی دچار بیماری کرونر باشد ، احتمال اینکه بیماری عروق مغزی نیز داشته باشد بسیار زیاد است . بدیهی است پس از انجام اعمال جراحی قلب ، لازم است کنترل عوامل خطر ساز با جدیت بیشتری صورت گیرد . جای تعجب است که علیرغم انجام عمل جراحی کرونر و تاکیدهای مکرر پزشکان ، این  بیماران  به مصرف سیگار ، مصرف زیاد چربی ادامه داده و رغبتی به انجام ورزش نشلن نمی دهند و وزن خود را کاهش نداده د و از همه مهمتر کار ساده ای که خیلی مهم است یعنی کنترل فشار خون را در برنامه زندگی خود قرار نمی دهند . در چنین شرایطی نه تنها خطر بروز سکته مغزی بلکه خطر بروز سکته  قلبی  و مسدود شدن رگهای پیوندی نیز وجو دارد .
۱۱ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۴۴
دکترمعصومی رئیس انجمن پیشگیری از بیماری های قلبی ،عروقی کرمانشاه |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید