اخبار

بیماریهای مادرزادی قلب چگونه مشخص می شوند ؟ آیا نتیجه عمل جراحی در آنها در زمان های مختلف یکسان است ؟

در درجه اول باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از بیماریهای مادر زادی قلبی از جمله سوراخ بین بطن و سوراخ بین دهلیزی و تنگی و نارسایی در دریچه ها و تنگی در آئورت نزولی و ... فاقد علامت می باشند.
در درجه اول باید به این نکته توجه  داشت که بسیاری از بیماریهای مادر زادی قلبی از جمله سوراخ بین بطن و سوراخ بین دهلیزی و تنگی و نارسایی در دریچه ها و تنگی در آئورت نزولی و ... فاقد علامت می باشند. به این ترتیب که کودک از درد و ناراحتی خاصی شکایت ندارد  ویا اینکه ناتوانی  خاصی در وی   مشاهده نمی شود. تنها در گروهی از بیماران خاصی که تحت عنوان  بیماریهای " سیانوتیک " شناخته شده اند بیمار از  بدو تولد یا مدتی بعد از تولد دچار کبود شدگی می شود و گاها این بیماران قادر به فعالیت شدید نیز  نمی باشند .
اما خوشبختانه بسیاری از بیماریهای مادر زادی با معاینه پزشک و حتی معاینه بوسیله یک گوشی قابل تشخیص اند . حداقل اینکه اگر پزشکی بدقت قلب کودک را گوش دهد وجود بیماری مادرزادی را در اغلب مواقع تشخیص می دهد. در این صورت با معرفی به پزشک قلب کودکان،  تشخیص روشن می شود .
نکته ای که خیلی مهم است اینکه ما کودکان را تحت عمل جراحی قرار می دهیم که طول عمر طبیعی داشته باشند و یا در سنین بالا دچار نارسایی قلب و ناتوانیهای جسمی نشوند . و گرنه تعداد زیاذی از کودکان بیمار بدون عمل جراحی نیز سالها زندگی می کنند . متاسفانه وقتی علائم بیماری قلبی یعنی تنگی نفس – طپش قلب و کبود شدگی ایجاد شود د ردرمان بیماری تاخیر صورت گرفته است و علاوه بر اینکه اعمال جراحی پرخطر شده است ( که نوعا " در ابتدا ساده و نتایج خیلی خوبی را دارند ) بلکه نتایج بلند مدت جراحی نیز رضایت بخش نمی باشد .از آنجایی که تعدادی از والدین این کودکان هرگز باور نمی کنند که کودکشان دچار بیماری قلبی می باشد ، برای روشن شدن ذهن آن هااینجانب  با زبان ساده و اشاره به پنجره اتاق می گوییم وقتی شیشه این پنجره بشکند باید آن را جایگزین نمود و نباید منتظر بود که آب و باد و باران و سایر عوامل خانه و سقف خانه را خراب نماید و آن وقت بفکر جایگزینی شیشه یا پنجره بود. زیرا آن موقع دیگر دیر شده است.  چون ممکن است  لازم شود  در این صورت تعویض خانه صورت گیرد.این مثال عامیانه حاکی از تاثیر درمان به موقع و خطر تعویق عمل جراحی در کودکان می باشد. زیرا قلب د رواقع با تحمل بار اضافی تلاش می کند و تلاش آن بصورت بزرگی حفرات قلب و گشاد شدن این حفرات صورت می گیرد – حال اگر سوراخ بین دهلیز  که ساه ترین عمل جراحی قلب بازاست مٍلا در سنین بالاتر از بیست سالگی بسته شود، عمل  جراحی همان سادگی را دارد. اما خطرات عمل جراحی و نتایج عمل بسیار متفاوت است زیرا جراح فقط سوراخ قلب را می بندد. هیچگا قلب گشاد و بزرگ را نمی تراشد و این قلب بزرگ و گشاد در بلند مدت دوام و عملکردش دچار اختلال می گردد. در نهایت بهترین زمان جراحی در کودکان بشرح زیر است : هر گاه نارسایی قلب پیش بیاید در هر زمانی که بیماری تشخیص  داده شود ،عمل جراحی باید صوت گیرد . حتی در کمتراز یک سالگی نیز ممکن است عمل جراحی لازم شود. هر گاه با معاینه و تشخیص پزشک تعجیلی در انجام عمل جراحی در کار نباشد، در اغلب مواقع  به عنوان مثال در مورد همان  ساده ترین بیماری قلبی یعنی سوراخ بین دهلیز قبل از ورود کودک به دبستان باید عمل جراحی صورت گیرد. .زیرا   هر نوع تاخیری در انجام عمل جراحی ( بجز موارد ذکر شده)  تاخیر در درمان بوده و کوتاهی عمر کودک را به ارمغان می آورد . و چقدر مظلوم است کودکی که  درعصر امروز ،عمل جراحی قلبی اش به تاخیر بیفتد .
 
۱۸ مرداد ۱۳۸۹ ۱۱:۵۰
پروفسور معصومی |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید